Fitness a športová výživa

Vyvážená a správne nastavená strava je základným faktorom úspechu pri každom športovom odvetví. Športom zaťažované telo má diametrálne odlišné nároky na množstvo a kvalitu stravy ako telo neaktívneho človeka.

Dôležitosť a význam stravy v dosahovaní športových cieľov či už estetických, alebo výkonnostných si často športovci a ani tí profesionálni často neuvedomujú. Správne a profesionálne nastavená strava by ich mohla posunúť dopredu míľovými krokmi v dosahovaní svojich cieľov. Úspešnosť v športe ovplyvňuje strava až osemdesiatimi percentami.

Podcenenie tohto faktoru často prináša vyhorenie v športe, frustráciu spojenú so stagnovaním výkonu, únavové zranenia a úbytok svalovej hmoty.

Pri nesprávnom stravovaní v estetických športoch akom je napríklad kulturistika, alebo fitness môžu vzniknúť nesprávnymi diétami až nezvratné poruchy metabolizmu.

Mimoriadne dôležitý je prístup k stravovaniu pri jednotlivých druhoch športoch. 
Zjednodušene by sme ich mohli rozdeliť na päť kategórií:


1. Rekreačný a amatérsky šport
2. Výkonnostné športy (kolektívne športy, atletika, gymnastika a iné.)
3. Vytrvalostné športy (maratónci, cyklisti a iné) 
4. Silové športy (vzpieranie, trojboj, strong man, a iné) 
5. Estetické športy (kulturistika, fitness)

V každej spomínanej kategórii je nutné zaujať iný prístup k nastaveniu a zloženiu stravy. Základné princípy športového stravovania sú rovnaké, ale v detailoch je rozdiel, či sa snažíme riešiť rozvoj sily, dynamickú výbušnosť, alebo vytrvalosť športovca.

V každom prípade šport a to hlavne ten profesionálny je obrovskou záťažou pre telo športovca. Výkon musí byť kvalitne pokrytý nielen jednotlivými nutrientami, ale vznikajú aj obrovské nároky na vitamíny a minerály. Preto je dôležitá aj správne profesionálne nastavená suplementácia.

Telo športovca po namáhavých tréningoch, niekedy aj dvojfázových musí nevyhnutne dočerpať energiu, doplniť glykogénové zásoby, obnoviť poškodené svalové vlákna a proste musí kvalitne zregenerovať. Regenerácia bez dostatku kvalitných nutrientov nemôže správne prebiehať a výsledkom je strata výkonu a neskôr únavové zranenia, pokles imunity a iné.

Pri rekreačných športovcov je strava taktiež mimoriadne dôležitá. Ľudia si mylne myslia, že budú chodiť cvičiť a pri rovnakom štýle stravovania dosiahnu svoju postavu snov. Telo je zaťažované nezdravou stravou a k tomu sa pridá aj zaťaženie športom. Ďalším príkladom je nedostatočné stravovanie, diétovanie a k tomu zaťaženie športom. Takéto pokusy často končia nechuťou k športovaniu, keď miesto úžasných výsledkov prichádzajú zranenia, únava, bolesti svalov a stagnácia hmotnosti.

PREČO ZAČAŤ ŠPORTOVAŤ?

JE VHODNÉ CVIČIŤ KAŽDÝ DEŇ?

Napíšte nám, my sa vám ozveme!

  Meno*

  E-mail*

  Mobil*

  Správa*
  Sme špecializovaná klinika zaoberajúca sa mentoringom v oblasti zdravia a zdravej výživy. Našim klientom pomáhame nielen efektívne schudnúť, no najmä cítiť sa fit.  KONTAKT


  KDE NÁS NÁJDETE?

  Hroznová 3/A,
  83101 Bratislava