Je vhodné cvičiť každý deň?

30. septembra 2021
cv.png

Pokiaľ chcete, aby vaše telo fungovalo správne, je dôležité sústrediť sa v rámci správnej výživy, aj na pohyb. S pribúdajúcimi rokmi mnohých ľudí trápia, aj pribúdajúce kilogramy, či nechcené zdravotné problémy. Pri snahe schudnúť alebo tvarovať telo, sa všade spomína pravidelnosť. Pravidelné cvičenie má pre vaše telo a zdravie nespočetné množstvo benefitov. No ako je to s cvičením každý deň?

Odpoveď na túto otázku závisí najmä od toho, čo považujete za cvičenie. Intenzita a frekvencia cvičenia sa líšia od vašich skúseností, od typu tréningu, od toho ako dlho cvičíte a najmä aké ciele chcete cvičením dosiahnuť. Je dôležité rozlišovať, či ide o silový tréning (posilňovanie), kardio, aeróbne aktivity ako športovanie, behanie, bicyklovanie, plávanie, atď.  My ľudia sme pomerne netrpezliví. Väčšina tých, ktorí začínajú cvičiť, chcú vidieť výsledky čo najskôr a dosiahnuť vysnívanú postavu a svaly najrýchlejšie ako sa dá. A preto zvolia taktiku „čím viac budem cvičiť, tým rýchlejšie schudnem alebo naberiem svalovú hmotu“ a začnú cvičiť každý deň.

Mnoho ľudí strieda silové tréningy s kardiom, pretože každý druh cvičenia má iné účinky a výhody pre naše telo. Pokiaľ si chcete vaše telo vytvarovať, frekvencia tréningov by mala byť vyššia. Ak si chcete postavu „iba“ udržiavať, stačí nižší počet tréningov. Kardio cvičenie zvyšuje tepovú frekvenciu a je vhodné ho vykonávať 3-5 x do týždňa po 20-60 min. Môžeme sem zaradiť rýchlu chôdzu, skákanie na švihadle, cvičenie na trenažéroch. Svaly sa nenamáhajú tak, ako pri silovom tréningu, majú dostatok kyslíka, čo napomáha k odbúravaniu tukov. Počas silového tréningu sa svaly nebudujú, ale trhajú. Telo chce spraviť svaly silnejšími, ako boli pred tréningom, a preto sa po tréningu snaží opraviť potrhané svalové vlákna. Oprava svalov a teda budovanie svalovej hmoty môže trvať niekoľko hodín (24 – 48 hod.). Čo znamená, že telo potrebuje regeneráciu a oddych, aby mohlo tento proces budovania svalov uskutočňovať.  Pokiaľ cvičíte každý deň a nedávate vášmu telu dostatok času na regeneráciu, môže sa stať, že sa vám nebude budovať  svalová hmota, pretože telo nebude stíhať opravovať potrhané svalové vlákna. Vyčerpanie, únava či presilenie organizmu je viac kontraproduktívne, ako užitočné a zbytočne môžete vášmu telu uškodiť. V prípade jógy je dôležité si uvedomiť, či ide o klasickú jógu alebo jógu spojenú s HIIT tréningami, pretože sa berie do úvahy jej náročnosť. Klasická jóga je braná ako rehabilitačné cvičenie, ktoré môžete vykonávať každý deň. Pokiaľ ide o jógu spojenú s HIIT (vysoko- intenzívny intervalový tréning), cvičenie je náročnejšie a v takomto prípade je určite vhodné mať pauzu medzi cvičeniami 1-2 dni.

Všeobecne môžeme povedať, že najvhodnejšou  metódou na dosiahnutie účinných výsledkov vďaka cvičeniu, je cvičiť 6x do týždňa a dať si 1 deň pauzu. Takýto 1-dňový oddych je prospešnejší pre vaše psychické i fyzické zdravie ako cvičenie každý deň. Pri nedostatku regenerácie sa môže vaše telo vyčerpať a preťažiť, čo môže mať za následok, že budete musieť prestať cvičiť na niekoľko dní, či týždňov. Typy cvičení by sa mali striedať.

Táto téma je veľmi rozsiahla na jej rozpísanie do hĺbky v jednom článku. No pokiaľ vás to bližšie zaujíma, môžete sa poradiť s odborníkom, ktorý vytvorí stratégiu a tréningový plán na základe životného štýlu, aktívnej kondície, veku a stanovených cieľov jednotlivca. Telo máme iba jedno, a preto je dôležité správať sa k nemu s úctou a počúvať čo nám hovorí. Ako sa hovorí „pomaly ďalej zájdeš“. V prípade cvičenia to platí dvojnásobne. Každý ľudský organizmus je iný, niekto sa unaví skôr, niekto neskôr, niekto cvičí celý život, niekto začne cvičiť až v pokročilejšom veku. Preto sa zamerajte na svoj organizmus a postupne pracujte na svojej vysnívanej postave, fyzickom a psychickom zdraví.
Sme špecializovaná klinika zaoberajúca sa mentoringom v oblasti zdravia a zdravej výživy. Našim klientom pomáhame nielen efektívne schudnúť, no najmä cítiť sa fit.KONTAKT


KDE NÁS NÁJDETE?

Hroznová 3/A,
83101 Bratislava