Je rýchle chudnutie zdravé?

28. augusta 2021
4.png

Toto je ďalšia otázka, ktorá zaujíma nejedného z vás. Klientom sa denne zdá úbytok ich váhy primalý, „Ide to pomaly dole“, počúvame často. Ako teda na to?

Pomaly. Vieme, toto ste zrejme nechceli počuť, avšak správna a zdravá rýchlosť chudnutia je 0,5 – 1 kg hmotnosti týždenne. Ak je to priemerne takto, tak je to v poriadku. Názor na rýchlosť chudnutia sa pri odborníkoch rozlišuje. Jeden názor je, že chudnúť by sa malo tak rýchlo, ako sa priberalo. Stretli sme sa aj s lekárom, ktorý nám tvrdil, že na pôvodnú váhu sa vieme dostať za polovičný čas. To znamená, ak ste desať rokov priberali, mali by ste 5 rokov chudnúť, aby ste sa bezpečne dostali na svoju pôvodnú hmotnosť.

Je možné efektívne nastaviť stravu, pridať cvičenie tak, aby to bolo ešte rýchlejšie. Avšak očakávania chudnúcich ľudí, sú niekde úplne inde. Keď sa ich spýtame, kedy mali naposledy hmotnosť, s ktorou boli spokojní, uvádzajú roky až desaťročia. No ak po týždni zmeny ich stravovania schudnú 3 kg (áno, väčšina je voda), druhý týždeň 1,5 kg hmotnosti a tretí týždeň 1kg, pýtajú sa, kde robia chybu a prečo to ide tak pomaly. Ono to, ale vôbec nejde pomaly. Ide to vzhľadom na to, ako dlho ste to priberali, priam prirýchlo. Ak sa cielene a efektívne chudne, vždy je to rýchlejšie, ako to priberanie. Nesmiete mať však neprimerané očakávania.

Aké sú teda úskalia rýchleho chudnutia?

V prvom rade jojo efekt. Ak chcete chudnúť naozaj zdravo a naozaj navždy, chudnite pomaly. Rýchlo ste už chudli toľkokrát…..a aj tak ste teraz tu a riešite stále ten istý problém dokola.

Ďalším dôvodom je imunita. Príliš rýchlym chudnutím si ju oslabujete. Prečo? Dávate telu menej živín ako mu prináleží. Tukové tkanivo je súčasne úložiskom toxínov a prirýchlym spaľovaním tukového tkaniva sa vám dostávajú toxíny do tela. Telo napriek tomu, že má samodetoxikačné schopnosti, si s tým návalom nemusí vedieť poradiť. Následkom je pokles imunity, ekzémy, herpesy, akné, či vypadávanie vlasov. Demineralizácia organizmu v neskoršom veku, následkom čoho môže byť osteoporóza a toto už nikdy nedobehnete.

Tukové tkanivo je aj hormonálne aktívne tkanivo, takže môže prísť aj k hormonálnej nerovnováhe. Toto môže byť deštrukčné, pretože vieme, že v procese chudnutia sú hormóny dôležité. Príjemný nie je ani rozhádzaný menštruačný cyklus, prípadne jeho úplná absencia.

Ďalším, už v podstate estetickým dôvodom, prečo by sme nemali chcieť rýchlo chudnúť, je pokožka. Tá sa sťahuje omnoho pomalšie, ako ubúdanie tukovej vrstvy a to aj v prípade, že chudnete primerane rýchlo. Na stiahnutie potrebuje čas a starostlivosť.

Rýchlym chudnutím, hlavne s použitím „zázrakov na chudnutie“ a „zaručených“ rýchlych diét si môžete spôsobiť trvalé negatívne metabolické zmeny, ktoré vám môžu zabrániť následnému chudnutiu a spôsobiť ďalšie zdravotné problémy. Rýchle chudnutie následkom diét spôsobuje alebo prehlbuje psychické problémy. Takže síce sa vám na jednej strane zdá super, že ručička na váhe sa hýbe rýchlo vami želaným smerom, ale v konečnom dôsledku, za akú cenu? Rýchlym chudnutím súčasne strácate svaly, čo rovnako hrá proti vám, pretože vieme že svaly dvíhajú bazálny metabolizmus, čiže čím viac ich máme, tým lepšie sa nám spaľuje a chudne.

Pri rýchlom chudnutí, pri rýchlom rozpade tukového tkaniva vzniká v tele acetón, čo ničí naše nervy a obličky. Preto naše programy nie sú o diéte, o hladovaní, o rýchlom chudnutí. Je to trvalá zmena spôsobu stravovania, ktorá vám okrem správneho spôsobu chudnutia prinesie mnohé zdravotné benefity, zlepší Váš zdravotný stav nielen vám, ale aj celej vašej rodine a to je to, o čo ide prioritne nám.

Nadváha, hlavne jej ďalší stupeň – obezita, je choroba, ktorá nám prináša so sebou ďalšie. Cukrovku, či iné metabolické choroby, vysoký krvný tlak, vysoká hladina tukov v krvi, kyseliny močovej, môžu nás postihnúť cievne ochorenia, či dokonca rakovina. Nenechá na seba dlho čakať ani ochorenie pohybového ústrojenstva, poškodenia kĺbov, či infekčné choroby. Zmenou stravovania si teda prilepšíte nielen na váhe, ale aj na vyliečení týchto neduhov. Pri mnohých klientoch sa mi podaril úspech pri liečení neplodnosti, krvného tlaku, srdcových problémov, cukrovky a pod…..a to všetko len zmenou stravovania a schudnutím.

Je teda určite lepšie schudnúť natrvalo za 5-6 mesiacov 20kg, ako schudnúť 10kg za mesiac a do 3 mesiacov mať naspäť 15 kg, ktorých sa už nebudete vedieť možno nikdy zbaviť. Urobte to preto konečne raz správne: POMALY.
Sme špecializovaná klinika zaoberajúca sa mentoringom v oblasti zdravia a zdravej výživy. Našim klientom pomáhame nielen efektívne schudnúť, no najmä cítiť sa fit.KONTAKT


KDE NÁS NÁJDETE?

Hroznová 3/A,
83101 Bratislava