Hormonálne výkyvy a zmeny váhy

17. júna 2021
Hormonálne-výkyvy-a-zmeny-váhy.png

Zvyšovanie hmotnosti nie je spojené iba so stravou, ktorú konzumujete alebo koľko cvičíte, ale tiež môže byť ovplyvnené vašimi hormónmi a naopak. Je dôležité cítiť sa vo svojom tele pohodlne a sebavedome, preto by ste mali vášmu telu rozumieť, pochopiť ako fungujú jeho jednotlivé funkcie, ktoré funkcie sú navzájom prepojené a závislé na sebe, a ktoré nie.

Hormóny sú chemikálie produkované žľazami v endokrinnom systéme a uvoľňované do krvi. Nerovnováha nastáva, keď je hormónu príliš veľa alebo málo. Veľké množstvo hormónov dôležitých pre vaše telo môže významne ovplyvniť vašu váhu. Je dôležité zistiť , či sú vaše hladiny hormónov dostatočne vyvážené, aby ste predišli problému. Niektoré hormóny spôsobujú kolísanie hmotnosti a o štyroch týchto hormónoch si povieme bližšie.

Hladiny hormónov prirodzene kolíšu v rôznych životných fázach, najvýraznejšie počas puberty a u žien počas menštruačného cyklu, tehotenstva a menopauzy. Môže na ne mať vplyv aj životný štýl a určité zdravotné ťažkosti.

Inzulín je hormón, ktorý okrem toho, že reguluje hladinu cukru v krvi, „určuje“ kam s prijatou energiou – a čo s tou prebytočnou . Kam asi? Do zásob. Niekedy môže dôjsť k zvýšeniu zásob inzulínu, aj keď práve nebojujete s cukrovkou. Vyhýbanie sa sladkým jedlám a neprejedanie sa sú skvelými spôsobmi, ako udržať svoj inzulín pod kontrolou. Môžete tiež jesť viac bielkovín a piť zelený čaj, aby ste dosiahli podobné účinky.

Leptín je hormón, vďaka ktorému sa cítite plní. Bohužiaľ, tí, ktorí už trpia obezitou, majú niekedy problémy s tým, že leptín nefunguje tak, ako by mal. To môže sťažiť chudnutie, aj keď sa správne stravujete a máte dostatok pohybu a oddychu.

Kortizol je často známy ako stresový hormón, pretože sa uvoľňuje, keď je vaše telo pod stresom. Ak sú vaše hladiny kortizolu chronicky vysoké, môže byť ťažké minimalizovať návyky súvisiace s prejedaním sa. Aj tí, ktorí sa dokážu vyhnúť tomuto problému, môžu mať stále problém s chudnutím. Aby ste znížili hladinu kortizolu, je dôležité správne cvičiť, vyhýbať sa stresu, jesť vyváženú stravu, ktorá nevyžaduje extrémne znižovanie kalórií, a spať najmenej sedem hodín v noci.

Estrogén je ženský pohlavný hormón, ktorý môže spôsobiť kolísanie hmotnosti, či už je extrémne vysoké alebo nízke. Niektoré spôsoby  ako riadiť svoj estrogén, sú dostatok vlákniny vo vašej strave, konzumácia čerstvej zeleniny, tiež môžete pridať ľanové semiačka a pravidelné cvičenie.

Na ktoré príznaky hormonálnej nerovnováhy si treba dávať pozor?

  1. Zmeny nálady – ženský pohlavný hormón estrogén má vplyv na neurotransmitery v mozgu vrátane serotonínu (chemická látka, ktorá zvyšuje náladu). Výkyvy estrogénu môžu spôsobiť predmenštruačný syndróm (PMS) alebo depresívnu náladu počas perimenopauzy (fázy pred úplným zastavením menštruácie) a menopauzy.
  2. Ťažké alebo bolestivé obdobia – ak vás sprevádzajú ďalšie príznaky, ako sú bolesti brucha, častá potreba močenia, bolesti krížov, zápcha a bolestivý styk, môžu sa u vás vyskytnúť myómy. Fibroidy sú nerakovinové výrastky, ktoré sa vyvíjajú v maternici alebo okolo nej.
  3. Nízke libido – je obzvlášť časté u žien, ktoré prechádzajú perimenopauzou alebo menopauzou v dôsledku klesajúcich hladín estrogénu a testosterónu (hoci sú známe ako mužský hormón, ženy majú tiež testosterón). Na váš sexuálny život môžu mať vplyv aj ďalšie príznaky menopauzy, ako sú nočné potenie, únava, znížená nálada a úzkosť.
  4. Nespavosť a nekvalitný spánok – Počas perimenopauzy a menopauzy vaječníky postupne produkujú menej estrogénu a progesterónu, čo podporuje spánok. Klesajúca hladina estrogénu môže tiež prispievať k nočnému poteniu, ktoré narúša váš spánok a prispieva k únave a nedostatku energie.
  5. Prírastok hmotnosti – môže spôsobiť množstvo stavov súvisiacich s hormónmi, vrátane nedostatočnej činnosti štítnej žľazy (keď štítna žľaza neprodukuje dostatok hormónov štítnej žľazy, ktoré regulujú metabolizmus), syndrómu polycystických vaječníkov (PCOS) (problém súvisiaci s hormónmi). malé cysty na vaječníkoch) a menopauza (ktorá vedie k hormonálnym zmenám, ktoré zvyšujú pravdepodobnosť priberania na bruchu).
  6. Kožné problémy – chronické akné dospelých môže byť prejavom nízkej hladiny estrogénu a progesterónu a vysokej hladiny androgénnych hormónov a môže tiež naznačovať syndróm polycystických vaječníkov. Podobne aj hormonálna nerovnováha počas tehotenstva alebo menopauzy môže spôsobiť svrbenie pokožky, zatiaľ čo suchá pokožka je príznakom menopauzy alebo problémov so štítnou žľazou.
  7. Problémy s plodnosťou – hormonálna nerovnováha je jednou z hlavných príčin ženskej neplodnosti a so zmenami hladín hormónov klesá plodnosť ženy prirodzene po 35. roku života. Vysoká hladina hormónu stimulujúceho folikuly (FSH) môže znížiť šance ženy na oplodnenie, zatiaľ čo nízka hladina luteinizačného hormónu (LH), ktorý stimuluje vaječníky k uvoľneniu vajíčka a začiatku produkcie progesterónu, môže tiež spôsobiť problémy s plodnosťou. Skorá menopauza a ďalšie hormonálne stavy, ako je PCOS, ovplyvňujú vašu plodnosť.
  8. Bolesti hlavy – mnoho žien trpí bolesťami hlavy v dôsledku hormonálnych zmien počas menštruačného cyklu, tehotenstva alebo menopauzy.
  9. Slabé kosti – klesajúca hladina estrogénu počas perimenopauzy a menopauzy môže spôsobiť úbytok kostnej hmoty.
  10. Vaginálna suchosť – najčastejšie je spôsobená poklesom hladiny estrogénu, najmä počas perimenopauzy a menopauzy. Užívanie antikoncepčných tabliet alebo antidepresív môže tiež zmeniť hladinu hormónov, čo vedie k problému.

Nečakajte a začnite sa venovať  svojmu hormonálnemu zdraviu čo najskôr. No a ako? Samozrejme ako prvú pomoc použite to najjdostupnejšie a najzdravšie – vyváženú racionálnu stravu.




Sme špecializovaná klinika zaoberajúca sa mentoringom v oblasti zdravia a zdravej výživy. Našim klientom pomáhame nielen efektívne schudnúť, no najmä cítiť sa fit.



KONTAKT


KDE NÁS NÁJDETE?

Hroznová 3/A,
83101 Bratislava