Čo by ste mali vedieť na úvod o zdravom stravovaní?

25. novembra 2019
uvod_1.jpg

Naše telo potrebuje pre svoj život bielkoviny, tuky, sacharidy. Potrebujeme minerály a vitamíny, potrebujeme vodu. Keď vysvetľujem klientom základné procesy v našom tele a čo a ako funguje z hľadiska chudnutia, často naše telo prirovnávam k zvieratku. Naše telo je zvieratko a naša myseľ – to sme my. Naše zvieratko nám nevie povedať koľko bielkovín, tukov a sacharidov potrebuje pre svoje správne fungovanie. To by sme mali vedieť my. No žiaľ, v škole nás toto neučili a tak hľadáme cesty často krát celý život. Ak máme chute, nepovie nám, potrebujem bielkovinu, hej Ty, šéfe, daj nám túto základnú stavebnú jednotku. Prejaví sa to chuťou. Ideme a dáme si niečo sladké…hmmm to nebolo ono. Tak to zajeme niečím slaným. Tiež nie….kyslé, horké? Spoznali ste sa v tom?

Preto naši klienti po prerátaní toho, čo potrebujú do svojho tela dostať a nastavení jedálneho lístka tak, aby sme to aj do neho dostali začínajú pociťovať útlm týchto chutí. No áno, lebo zvieratko dostalo čo potrebuje a už nepýta. A ak toho dostane dosť, tak nemá problém s vyživením a nemá potrebu si robiť zásoby na horšie časy, lebo je oň postarané v každom okamihu. Začne nám dôverovať, že sa k nemu správame slušne, dobre a s láskou a tak nám to oplatí tým, že sa samé začne zbavovať pre neho v tom okamihu nepotrebných zásob. Ak sa chudnutie po čase zastaví na dlhšiu dobu, znamená to, že už nepotrebuje toľko živín, pretože je menšie, ľahšie. Tu zväčša ľudia zareagujú inštinktívne ako za čias dinosaurov formou útoku alebo úniku  :). Buď začnú ešte viac cvičiť, alebo zaútočia zbytočne veľkým ubratím kalórií, čím dostanú telo do takého deficitu, že sa začne cítiť znova ohrozené, spomalí metabolizmus a znova si začne ponechávať svoje zásoby. Ako vtedy vravím svojím klientom, pokoj, kľud a hlavne nerobiť paniku.

Žiadne radikálne a unáhlené závery – nemôžeme schudnúť za pár týždňov to, čo sme si ukladal možno aj niekoľko rokov. Na znižovanie kalórii a zvyšovanie výdaju je čas. Avšak poďme späť k téme. Naše telo potrebuje základné živiny na to, aby mohlo fungovať vrátane metabolických procesov ako je chudnutie, ktoré si tiež vyžadujú energiu. Preto správne nastavenie príjmu má vždy zmysel. TOTIŽ IBA SÝTY ORGANIZMUS MOŽE CHUDNÚŤ. Preto naši klienti nikdy nie sú hladní, no napriek tomu chudnú.
Sme špecializovaná klinika zaoberajúca sa mentoringom v oblasti zdravia a zdravej výživy. Našim klientom pomáhame nielen efektívne schudnúť, no najmä cítiť sa fit.KONTAKT


KDE NÁS NÁJDETE?

Hroznová 3/A,
83101 Bratislava